Wystawiane czeków nie zdarza się zbyt często. W Polsce chyba nigdy nie byłem świadkiem tej formy przekazu pieniężnego. Widziałem wypisywanie i wręczanie czeku chyba tylko na filmach i to zagranicznych. Pierwsze zderzenie z rzeczywistością dotyczyło pracy w Ameryce. Jakie było moje zdziwienie, kiedy dowiedziałem się, że czek jest jedną z najbardziej popularnych form przekazania pracownikowi jego wynagrodzenia.
Cóż zaskoczenie niesamowite, aż chciałoby się przytoczyć stwierdzenie “takie rzeczy tylko w Ameryce”. W Polsce przecież jesteśmy przyzwyczajeni, że w bliżej określonym terminie, nasze konto zasili przelew z wypłatą od firmy, w której pracujemy. Nic dziwnego, w końcu przelewy w zdecydowanej większości banków są bezpłatne. W Ameryce o dziwo przelewy internetowe to rzadkość. Wręcz za poszczególne usługi nie mam możliwości większego wyboru formy płatności. Usługodawca potrafi zastrzec, że przyjmuje przekaz pieniężny tylko w określonej formie m.in. w formie wypisanego czeku. Zapłata czekiem sprowadza się do wysłania pocztą kawałka papieru. Adresat otrzymuje pieniądze dopiero w momencie otrzymania do ręki naszego czeku.
Jak łatwo można zauważyć, Ameryka rządzi się swoimi prawami. I nie wszystko co nam wydaje się oczywiste, spotkamy w tym niezwykle rozwojowym rejonie świata. Co ciekawe, czeki stanowią jedną z najtańszych form przekazu pieniędzy z konto na konto w Ameryce. Nieprawdopodobne, z uwagi na fakt, że chociażby w samej Europie „zabawa” w czeki należy do tych drogich i tylko zamożni korzystają z tej opcji.
Osoby przebywające w Ameryce jednak doskonale znają zasady tu panujące. Już przy zakładaniu konta, otrzymuje się bowiem książeczkę czekową. A fakt, że istnieje możliwość wyboru tła dla naszych czeków a nawet spersonalizowania poprzez użycie dowolnie wybranego przez nas zdjęcia, potwierdza tylko powszechność tego typu płatności.