przyjazd do Ameryki dworzec grand central

Wizy pracownicze, czyli na jakiej podstawie możemy podjąć pracę w Ameryce?

Jak chyba wszyscy dobrze wiedzą, żeby móc podjąć pracę lub w ogóle wjechać do USA potrzebujemy wizy. Departament Stanu dba o dobro Stanów Zjednoczonych, dlatego proces ubiegania się o wizę jest obwarowany zasadami, które należy spełnić. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zatrudnienie w Ameryce można otrzymać na podstawie dwóch rodzajów wiz pracowniczych: pracowniczej wizy imigracyjnej oraz wizy nieimigracyjnej.

Co ważne, otrzymanie wizy pracowniczej jest z reguły wynikiem otrzymania oferty pracy od amerykańskiego pracodawcy a o jej uzyskanie można się ubiegać w Ambasadzie i Konsulacie USA w Polsce.

Nieimigracyjna wiza pracownicza – przyznawana jest na czas określony, który w dużej mierze zależy od warunków zawartych w umowie, którą otrzyma pracownik. Ten rodzaj wizy szerzej opiszę w następnym poście.

Pracownicza wiza imigracyjna – uprawniająca do stałego pobytu.

W przeciwieństwie do wizy nieimigracyjnej – wiza imigracyjna otwiera drzwi do zamieszkania w USA oraz podjęcia stałego zatrudnienia. Przeważnie jest przyznawana pracownikom o wyjątkowych kwalifikacjach, niezwykle uzdolnionym, posiadającym wyższe wykształcenie, stopnie naukowe lub też wieloletnie cenne doświadczenie zawodowe m.in. w dziedzinie nauki, sportu czy biznesu. Takie osoby powinny należeć do elitarnej grupy profesjonalistów, cieszyć się uznaniem na arenie krajowej i międzynarodowej. Kwalifikacje i osiągnięcia takich osób, powinny być wszechstronnie udokumentowane a ich pobyt powinien z założenia przyczyniać się do rozwoju USA.

Ten rodzaj wizy imigracyjnej mogą otrzymać także pracownicy wykwalifikowani lub nawet niewykwalifikowani na stanowiska pracy, na które w Stanach brakuje chętnych, a także inni imigranci specjalni oraz inwestorzy z odpowiednim kapitałem, tworzący nowe miejsca pracy.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: pl.usembassy.gov/pl/wizy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *