ulice pracownicy w Nowym Jorku

Nieimigracyjna wiza pracownicza – przepustka do pracy w USA

W poprzednim poście pisałem o umożliwiających pobyt stały, pracowniczych wizach imigracyjnych. Dziś natomiast podzielę się z Wami informacjami dotyczącymi otrzymania nieimigracyjnej wizy – umożliwiającej pracę w Stanach Zjednoczonych.

Jak wygląda procedura przyznawania wizy?

W większości przypadków przyszły pracodawca lub właściwa agencja składa petycję do Urzędu Imigracyjnego Stanów Zjednoczonych (USCIS). Otrzymana zgoda od USCIS stanowi przepustkę do ubiegania się o wizę. Na spotkaniu z konsulem, osoba ubiegająca się o pracę w USA zostaje poinformowana, czy petycja została zatwierdzona, oraz czy są spełnione wymagania uprawniające do otrzymania wizy – zgodnie z prawem imigracyjnym USA. Zezwolenie na wjazd do USA oraz decyzję dotycząca czasu możliwego pobytu, wydaje amerykański urzędnik imigracyjny Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego (DHS).

Jakiej kategorii można uzyskać wizę?

H-1B – przeznaczona dla specjalistów posiadających wykształcenie wyższe. Kwalifikacje zawodowe pracownika podlegają ocenie Urzędu Imigracyjnego USCIS.

H-2A – przeznaczona dla osób chcących podjąć tymczasowa pracę w rolnictwie, na stanowiskach, na których w USA brakuje pracowników.

Wiza H-2B – o jej otrzymanie mogą ubiegać się wykwalifikowani lub niewykwalifikowani pracownicy, do pracy sezonowej lub tymczasowej, na stanowiska, na które istnieje duże zapotrzebowanie.

Wiza H-3 – przeznaczona jest dla osób pragnących odbyć staż w USA. Czas stażu nie może przekroczyć dwóch lat, a dziedzina powinna być inna niż posiadane wykształcenie. Staż może wiązać się z otrzymaniem wynagrodzenia.

Kategorii wizowych jest jeszcze kilka, warto się z nimi zapoznać na stronie przeznaczonej do ubiegania się o wizę do USA.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *