wynagrodzenie czekiem w Ameryce

Wypłata czekiem? W Ameryce wszystko jest możliwe.

Wystawiane czeków nie zdarza się zbyt często. W Polsce chyba nigdy nie byłem świadkiem tej formy przekazu pieniężnego. Widziałem wypisywanie i wręczanie czeku chyba tylko na filmach i to zagranicznych. Pierwsze zderzenie z rzeczywistością dotyczyło pracy w Ameryce. Jakie było moje zdziwienie, kiedy dowiedziałem się, że czek jest jedną z najbardziej popularnych form przekazania pracownikowi jego wynagrodzenia.

Cóż zaskoczenie niesamowite, aż chciałoby się przytoczyć stwierdzenie “takie rzeczy tylko w Ameryce”. W Polsce przecież jesteśmy przyzwyczajeni, że w bliżej określonym terminie, nasze konto zasili przelew z wypłatą od firmy, w której pracujemy. Nic dziwnego, w końcu przelewy w zdecydowanej większości banków są bezpłatne. W Ameryce o dziwo przelewy internetowe to rzadkość. Wręcz za poszczególne usługi nie mam możliwości większego wyboru formy płatności. Usługodawca potrafi zastrzec, że przyjmuje przekaz pieniężny tylko w określonej formie m.in. w formie wypisanego czeku. Zapłata czekiem sprowadza się do wysłania pocztą kawałka papieru. Adresat otrzymuje pieniądze dopiero w momencie otrzymania do ręki naszego czeku.

Jak łatwo można zauważyć, Ameryka rządzi się swoimi prawami. I nie wszystko co nam wydaje się oczywiste, spotkamy w tym niezwykle rozwojowym rejonie świata. Co ciekawe, czeki stanowią jedną z najtańszych form przekazu pieniędzy z konto na konto w Ameryce. Nieprawdopodobne, z uwagi na fakt, że chociażby w samej Europie „zabawa” w czeki należy do tych drogich i tylko zamożni korzystają z tej opcji.

Osoby przebywające w Ameryce jednak doskonale znają zasady tu panujące. Już przy zakładaniu konta, otrzymuje się bowiem książeczkę czekową. A fakt, że istnieje możliwość wyboru tła dla naszych czeków a nawet spersonalizowania poprzez użycie dowolnie wybranego przez nas zdjęcia, potwierdza tylko powszechność tego typu płatności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *