jak żyje się w USA za minimalną stawkę krajową

Praca w Ameryce i warunki życia za minimalną stawkę godzinową.

Aktualna płaca minimalna w USA ustalona na poziomie federalnym wynosi 7 dolarów i 25 centów za godzinę pracy. Jednakże w większości stanów minimalna płaca godzinowa wynosi 8 dolarów na godzinę pracy. Na najwyższą stawkę godzinową mogą liczyć osoby pracujące w Kalifornii, gdzie stawką godzinową jest aż 10 dolarów na godzinę, aczkolwiek są już tworzone plany, że wzrośnie ona nawet do 15 zł na godzinę w 2022 roku, jeśli rocznie będzie rosła o jednego dolara.

Jak żyje się w Ameryce pracując za minimalnej krajową?

Jeśli pracujemy standardowo 8 godzin dziennie (od poniedziałku do piątku), to wychodzi nam 40 godzin tygodniowo. Pensja tygodniowa wychodzi nam 320 dolarów, co miesięcznie daje nam 1280 dolarów. Kalkulacja jest wiec dosyć prosta, jeśli weźmiemy pod uwagę wydatki z jakimi będziemy mieć do czynienia. Jakie są zatem wydatki na życie w Ameryce?

Przykładowo wynajem pokoju to wydatek rzędu 300-400 dolarów. Kolejną kwestią jest transport – i tutaj nie powinno zdziwić nikogo, że praktycznie każdego mieszkańca Ameryki stać na auto, ponieważ większość samochodów kupuje się na kredyt. Kolejnymi opłatami będą również ubezpieczenie, siłownia czy basen, wyjście do restauracji np. raz w tygodniu.

Dla przykładu porównajmy możliwości i warunki życia w USA do Polski. I teraz ważne, jeśli weźmiemy pod uwagę koszt życia w USA – ceny wynajmu, żywności, samochodów, paliwa, elektroniki, ubrań – w Stanach są znacznie tańsze w porównaniu do Polski. To samo tyczy się wszelkiej maści usług, takich jak chociażby myjnia samochodowa czy kosmetyczka – też są tańsze.

Jeśli uzmysłowimy sobie minimalną pensję na poziomie prawie 4000 tys. zł miesięcznie i o wiele tańsze produkty i usługi niż w Polsce – odpowiedź mamy prostą – praca w Ameryce i minimalna płaca pozwolą żyć na bardzo przyzwoitym poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *